Lilie

Lilia (Lilium L.) – rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych, obejmujący około 75 gatunków. Wiele z nich to znane rośliny ozdobne. Gatunkiem typowym jest lilia biała. Łodyga Najczęściej gruba, sztywna, owłosiona lub naga; może osiągać nawet 3 m wysokości. Usycha na zimę. Liście Zielone, lancetowate, jajowate lub równowąskie, całobrzegie, osadzone na łodydze skrętolegle lub okółkowo; opadające na zimę. Kwiaty Duże i okazałe, różnobarwne lub barwy jednolitej. Zapylane są przez motyle dzienne i nocne oraz inne owady. Kwiaty lilii dzieli się na: turbanowe, miseczkowate, trąbkowe, kielichowate. Zastosowanie lilii jest szerokie: w uprawie gruntowej nadają się do ogrodów i parków gdzie można wykorzystywać je w kompozycjach bylinowych, sadzić je w szpalerach lub tworzyć z nich grupy. Nadają się także do obsadzania ogródków skalnych i zbiorników wodnych. Lilie są też doskonałym materiałem na kwiat cięty i jako taki są stosowane w różnego rodzaju kompozycjach przeznaczonych do dekoracji wnętrz. Jeszcze do niedawna w naszym kraju uprawiano przede wszystkim lilię białą i lilię królewską.

Jak i kiedy sadzić lilie Lilie ogrodowe najlepiej sadzić na glebach bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych. Rośliny te są wrażliwe na nadmiar wody w glebie, dlatego też jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest zbyt ciężka, lilie możemy sadzić na podwyższonych zagonach, gdzie poziom sadzenia cebul jest równy poziomowi przejść pomiędzy zagonami. To powinno zapewnić dostateczny odpływ nadmiaru wody z gleby.

Kiedy sadzić lilie? W sklepach największy wybór cebul lilii jest wiosną. Przy sprzyjającej pogodzie najbardziej mrozoodporne gatunki sadzi się już od marca, najczęściej jednak sadzenie lilii wiosną wykonuje się od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Wiosenny termin sadzenia jest szczególnie dobry dla odmian późnokwitnących. Drugim możliwym terminem sadzenie lilii jesienią - od września do drugiej dekady października. Zabiegu nie warto bardziej opóźniać, gdyż cebule muszą zdążyć się ukorzenić zanim nadejdą mrozy. Lilie sadzone jesienią przykrywa się na zimę torfem lub rozdrobnione korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą lub liśćmi. Wyjątkiem o d wyżej opisanych reguł jest Lillium candidum, którą sadzi się późnym latem, dość płytko bo na głębokości zaledwie 2,5 cm).